אם אתה משווק או בעל עסק המציע באינטרנט מוצר או שירות שאנשים משתמשים בו (ואפילו אתר עם תוכן רלוונטי ללקוחות ולגולשים), התועלת שלהם היא הכרחית במטרה למשוך קהל. ואף על פי כן, היכולת שלך להחזיק את אותו הקהל ולהפוך אותו ללקוחות נאמנים, משימה חשובה מאוד, תלויה בשאלה באיזו רמה אתה משתמש ומבצע אופטימיזציה במדדים הנכונים באתר שלך.

8 מדדים חשובים שעליך לחשב בניתוח פעילות שיווקית עם גוגל אנליטיקס

יש מאות דרכים שונות בהן ניתן להגדיל המרות ברשת ולשמר לקוחות, שתי משימות חשובות עבור בעל עסק או משווק. אך בטרם אתה מבצע זאת, עליך להבין אילו מדדים יש לנסות לשפר בכדי לעמוד במשימות הללו.

Group of color signs with social media services

על מנת לסייע לך במלאכה הזו, הכנו עבורך רשימה של נקודות חשובות אשר יעזרו לך לקבוע את המדדים החשובים ביותר למעקב:

 1. מקורות תנועה לאתר (Traffic Sources):
  חשוב שיהיה מספר מגוון של מקורות תנועה נכנסת לאתר. שלושת הקטגוריות העיקריות למקורות הינן:

  • מבקרים ישירים (Direct Visitors) – אלו המבקרים באתרך ע”י הקלדה ישירה של ה- URL (כתובת האתר) בשורת הכתובת בדפדפן שלהם.
  • מבקרים מחיפוש (Search Visitors) – אלו המבקרים באתרך בהתבסס על חיפוש במנועי החיפוש ברשת (למשל Google).
  • מבקרים מהפניות (Referral Visitors) – אלו המבקרים באתרך כיוון שהוא הוזכר בבלוג או באתר אחר.

  כל שלושת מקורות התנועה הם חשובים, אך יש להם רמה משתנה של המרה, כך שעליך לחשב כמה כל מקור תנועה ממיר ולעבוד עם כל אחד בנפרד.

 2. המרות של מבקרים חדשים / ייחודיים (New/Unique Visitor Conversion):
  הדרך בה מבקר חדש באתרך פועל שונה מאוד מהדרך בה מבקר חוזר פועל באתר שלך. בדיוק כמו שלקוח חדש שנכנס לחנותך לא יפעל באותה צורה כמו אחד שכבר מכיר את החנות.
  בכדי לשפר את ההמרות של מבקרים חדשים, הווה אומר לגרום להם כבר בפעם הראשונה שהם באתר שלך לבצע פעולה בעלת ערך כמו מילוי פרטים, רכישה וכדומה, עליך לבודד נתון זה מיחסי ההמרה של הלקוחות החוזרים או הנאמנים שלך ולקבוע מה הם יראו כשהם יבקרו באתר שלך בפעם הראשונה וכיצד אתה יכול לשפר את החוויה הזו.
  הפוך את האתר שלך לנגיש ואינטואיטיבי ואת התהליכים לפשוטים. יש לכך תפקיד חשוב בהפחתת שיעור הנטישה של המבקרים החדשים באתרך.
 3. המרה של מבקר חוזר (Return Visitor Conversion):
  יש שתי שאלות שאתה צריך לשאול את עצמך: 1. למה אותו אדם חזר לאתר שלך? 2. האם האדם ביצע המרה בפעם הראשונה, ואם לא, למה לא, וכיצד ניתן להמיר אותו בפעם השניה שהוא מבקר?
  זכור תמיד! אפילו אם מישהו לא המיר כמבקר חדש, ביצעת מספיק חשיפה בכדי לגרום לו לשוב אליך. כעת כאשר הם אהבו אותך מספיק בכדי לחזור לאתר, המטרה שלך היא לבודד את שיעור ההמרה של המבקרים החוזרים, ולהבין כיצד להגדיל זאת.
 4. אינטראקציות בכל ביקור (Interactions Per Visit):
  גם אם המבקרים שלך לא מבצעים פעולה בעלת ערך, כלומר המרה על פי הגדרת המטרות שלך, חשוב מאוד לפקח על ההתנהגות באתר. מה בדיוק הם עושים, כיצד אתה יכול לגרום להם לעשות יותר ממה שהם עושים, וכיצד אתה יכול להשפיע על ההתנהגות הזו לכדי המרות?
  לדוגמא, מהם שיעורי הצפייה בעמודים שלך עבור כל מבקר ייחודי, מהו הזמן המושקע, תגובות וביקורות שנכתבו, וכן הלאה. כל אחת מן האינטראקציות הללו היא חשובה, והמטרה שלך צריכה להיות לא רק הגדלת האינטראקציות הללו (למשל הגדלת זמן השהייה באתר), אלא גם להבין כיצד אתה יכול למנף את העלייה באינטראקציות לעלייה בהמרות (שיכולות להיות הורדות, הרשמות, רכישות וכיוצא בזה).
 5. הערך לכל ביקור (Value Per Visit):
  הערך לכל ביקור קשור ישירות לאינטראקציות בכל ביקור. תוכל לחשב זאת פשוט כמספר הביקורים חלקי הערך הכולל שנוצר. חישוב ערך לביקור הוא קשה כיוון שמשתנים רבים מעורבים אשר יוצרים ערך שקשה להגדירו. לדוגמא, מבקרים בבלוג יוצרים ערך בכל פעם שהם מוסיפים צפיה בדף לטראפיק שלך, אך הם גם יוצרים ערך בלתי מוחשי כאשר הם מגיבים באתר שלך. באותו אופן, מבקרים באתרי מסחר אלקטרוני (e-commerce) יוצרים ערך בכל פעם שהם רוכשים מוצר, אך הם גם יוצרים סוג של ערך שאינו נלקח בחשבון כאשר הם משאירים ביקורת על מוצר או כשהם מפיצים מידע שעובר מפה לאוזן.
 6. עלות להמרה (Cost Per Conversion):
  הדבר שנובע מהערך לביקור, ואחד המדדים החשובים ביותר, הינו העלות להמרה. אין זה משנה אם יש לך המרות גבוהות וערך גבוה לביקור כל עוד העלויות הכרוכות בכך כה גבוהות שההכנסה הנקיה שלך היא על נקודת האפס ואף שלילית. בעודך מנסה להגדיל המרות באתר, תמיד שים לב לעלויות לכל המרה ולכל הקצוות.
 7. שיעור נטישה (Bounce Rate):
  היעד הראשוני שלך כשאתה מנסה להגדיל את המדדים שצויינו לעיל, הינו לצמצם את שיעור הנטישה של המבקרים באתר. שיעור הנטישה הוא השיעור בו מבקרים חדשים מגיעים לאתר שלך ומיד יוצאים ממנו בלי לעשות שום דבר (שהייה מאוד נמוכה באתר וללא אינטראקציות). שיעור נטישה גבוה עשוי לנבוע ממספר גורמים, כולל מקורות תנועה חלשים או שאינם רלוונטיים, ועמודי נחיתה שאין בהם אופטימיזציה להמרות (עיצוב לא טוב, שימושיות נמוכה או זמני טעינת דפים גבוהים). שיעורי נטישה של אתרי מסחר אלקטרוני נקראים לעיתים abandonment rates, כלומר השיעור בו אנשים נוטשים את עגלת הקניות שלהם בלי לבצע רכישה. הדבר נובע לרוב כתוצאה מתהליך Checkout מסובך, דילים ומבצעים שפג תוקפם, תוספות כפויות לעגלה (למשל בכדי לראות את מחירו האמיתי של המוצר, הוסף אותו לעגלה), וכיוצא בזה.
 8.  דפי יציאה (Exit Pages):
  שיעורי הנטישה אינם נגזרים כל כולם מדף הבית של האתר שלך. במקרים רבים ההמרה או ההנעה לפעולה האחרונים שלך עשויים להיות בעמוד השני או השלישי של התהליך. בכדי למקסם המרות עליך לצלול עמוק יותר ולהבין באיזה שלב בתהליך המבקרים שלך יוצאים מהאתר או נוטשים את עגלת הקניות, ולבצע שיפורים בתהליכים בהתאם.